Spotkania Autorskie

Osobisty ochroniarz Gomułki i Gierka w Muzeum Życia w PRL

wydarzenie_gomulka1.png

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie ze Stanisławem Sątowiczem, byłym osobistym ochroniarzem m.in. Władysława Gomułki i Edwarda Gierka. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Dariusz Wilczak.

Kiedy: sobota, 26.10.2019, 18.00

Gdzie: Muzeum Życia w PRL, Piękna 28/34, Warszawa

Wstęp wolny

Stanisław Sątowicz, osobisty ochroniarz Władysława Gomułki i Edwarda Gierka, rysuje „prywatne” portrety pierwszych sekretarzy oraz innych istotnych polityków, za bezpieczeństwo których odpowiadał. Pisze o tym, co lubili, czego nie lubili, co było dla nich ważne, czym się różnili. W książce „Człowiek z cienia”, przywołując grad anegdot ze spotkań na najwyższym szczeblu, rzuca nowe światło na Polską Rzeczpospolitą Ludową. Przedstawia przy tym realia rzeczywistości, z którą przyszło mu się zmierzyć w młodości, wady i zalety minionego systemu. Do tych pierwszych zalicza niewątpliwie „szczerość PRL-u”. „PRL był pozbawiony hipokryzji. Uczciwy w swojej nieuczciwości” twierdzi Sątowicz, który z równą szczerością opowiada o swoim życiu zawodowym.

Stanisław Sątowicz – rocznik 1939. Warszawiak od urodzenia. Oficer Biura Ochrony rządu w latach 1961-1976, kapitan w stanie spoczynku. Osobisty ochroniarz Władysława Gomułki i Edwarda Gierka, pierwszych sekretarzy Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz Stanisława Kowalczyka, ministra spraw wewnętrznych.Andrzej Dragan i Michał Ogórek w Faktycznym Domu Kultury

Przedstawiamy fotorelację ze spotkania z autorem książki „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi” Andrzejem Draganem, które prowadził Michał Ogórek. Było niezwykle miło, rzeczowo i wesoło. Spotkanie odbyło się 14 października br. w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie.

fot. Faktyczny Dom Kultury

IMG_3901_1.jpg

IMG_3902_1.jpeg

IMG_3907_1.jpg

received_478379849423594.jpegFizyka dla każdego - Andrzej Dragan w Faktycznym Domu Kultury

wydarzenie_DRAGAN_maly.png

Czym są czarne dziury? Czy z czarnej dziury naprawdę nic nie może uciec? Czy czarna dziura może wyparować poprzez promieniowanie kwantowe? Na te oraz inne, równie ciekawe pytania, fizyk Andrzej Dragan, autor książki „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi”, odpowie podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się 14 października o godzinie 19.00 w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa). Spotkanie poprowadzi Michał Ogórek.

O książce "Kwantechizm, czyli klatka na ludzi": Za jakiś czas zostaniemy ewolucyjnie zastąpieni istotami, które dzielić od nas będzie przepaść o wiele większa, niż obecnie dzieli nas od mrówek. Mówienie z jakąkolwiek pewnością o czymkolwiek jest więc nie tylko bezczelnością, ale, co gorsza, nietaktem pisze Autor. Intelektualna prowokacja? Kokieteria wybitnego fizyka zajmującego się teorią kwantową?

Serdecznie zapraszamy!
Spacer po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza

W niedzielę 6 października odbyła się swoista podróż w czasie – spacer po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza. Spacer poprowadził Adrian Sobieszczański, licencjonowany przewodnik warszawski, historyk, organizator autorskich spacerów po Warszawie. Spotkaliśmy się o godz. 14.30 przy ul. Nowy Świat 57 – dawna kawiarnia „Pod Pikadorem”, by zobaczyć Warszawę z nieznanej dotąd perspektywy, oczami wybitnego artysty.

„Iwaszkiewicz jako jeden z nielicznych świadków rozkwitu, dramatycznego upadku i odbudowy stolicy, jest doskonałym przewodnikiem po znanych i nieznanych zaułkach miasta, oddaje atmosferę metropolii i nastroje panujące wśród jej mieszkańców” przekonuje dr Tomasz M. Lerski, varsavianista i autor książki „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”, która była inspiracją do zorganizowania spaceru.

Spacer zakończył się w Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu, gdzie chętni mogli porozmawiać z autorem Tomaszem M. Lerskim, poprosić o autograf oraz zakupić książkę „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”. Relację ze spaceru przygotował Telewizyjny Kurier Warszawski.

Poniżej prezentujemy fotorelację ze spaceru po starej i nowej Warszawie.


spacer.jpg

spacer1.jpg

spacer2.jpg

spacer3.jpg

spacer5.jpg

spacer6.jpg

spacer5.jpg

spacer4.jpg

spacer8.jpg
Śladami Jarosława Iwaszkiewicza - spacer po Warszawie

Serdecznie zapraszamy na swoistą podróż w czasie - bezpłatny spacer po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza.

Start: ul. Nowy Świat 57 - dawna kawiarnia "Pod Pikadorem", niedziela, 6 października, godz. 14.30
Koniec: ul. Krakowskie Przedmieście 7 - Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa
Czas trwania spaceru: około 2 h

Spacer poprowadzi Adrian Sobieszczański, licencjonowany przewodnik warszawski, historyk, organizator autorskich spacerów po Warszawie.

Podczas spaceru zobaczymy Warszawę z nieznanej dotąd perspektywy, oczami wybitnego artysty. Jakie tajemnice kryją Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście? Które z warszawskich zaułków były szczególnie bliskie pisarzowi? I dlaczego właśnie Iwaszkiewicz poprowadzi nas przez stolicę?
„Jako jeden z nielicznych świadków rozkwitu, dramatycznego upadku i odbudowy stolicy, jest doskonałym przewodnikiem po znanych i nieznanych zaułkach miasta, oddaje atmosferę metropolii i nastroje panujące wśród jej mieszkańców” przekonuje dr Tomasz M. Lerski, varsavianista i autor książki "Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza", która jest inspiracją do zorganizowania spaceru.

Spacer zakończy się w Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu, gdzie będzie można porozmawiać z autorem Tomaszem M. Lerskim, poprosić o autograf oraz zakupić książkę „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”.

Zabierzcie ze sobą rodzinę, znajomych oraz przyjaciół i spędźcie aktywnie niedzielne popołudnie! Wiedza, ciekawostki i pozytywne emocje - gwarantowane!
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Tomaszem Lerskim, autorem książki "Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza"


Gdzie jako dziecko chodził na czekoladę autor „Panien z Wilka”? Jaka była jego stolica? Z dr. Tomaszem M. Lerskim, który wyłuskał z twórczości Iwaszkiewicza wątki warszawskie rozmawia Anna Król.


O KSIĄŻCE


Dr Tomasz M. Lerski bierze pod lupę teksty autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza, poprzez które przybliża przedwojenny, wojenny i powojenny wizerunek Warszawy. Opowiada o pisarzu i Warszawie lat 1902-1980, Iwaszkiewicz, jest świadkiem rozkwitu, dramatycznego upadku i odbudowy stolicy, jest doskonałym przewodnikiem po znanych i nieznanych zaułkach miasta, oddaje atmosferę metropolii i nastroje panujące wśród jej mieszkańców.

„W drodze powrotnej w tajemnicy przed matką zachodziłem zawsze do Wedla, aby kupić sobie tabliczkę czekolady. Codziennie dostawałem, prócz pokaźnej paczki śniadaniowej, jeszcze trzy kopiejki na herbatę w szkole. Herbaty tej często nie piłem – i zaoszczędzone w ten sposób w ciągu tygodnia pieniądze co sobotę lokowałem w słodyczach Wedla. (…) lubiłem się zanurzyć w atmosferze świata, który poza sklepem Wedla był mi niedostępny”.

Publikacja kontynuuje cykl książek Tomasza Lerskiego, poświęconych stolicy, widzianej okiem najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.


O AUTORZE


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował jako nastolatek w "Kurierze Polskim”. Od 1992 roku pisał w „Gazecie Wyborczej”. Współpracownik „Polskiego Słownika Biograficznego” w Krakowie. Tytuł doktora nauk humanistycznych w Instytucie Historii Nauki PAN uzyskał w 2008 r.

Najważniejsze publikacje, to monografia najstarszego polskiego koncernu fonograficznego „Syrena Record”, wydana w 2003 roku, w 2004 roku wyróżniona Nagrodę Varsavianistyczną (Prezydenta Miasta) ex aequo z „Powstaniem '44” Normana Daviesa, „Encyklopedia Kultury Polskiej XX wieku. Muzyka – Teatr – Film” wyd. w 2008 r., „Warszawa Marii Dąbrowskiej" (PIW, 2015), „Warszawa Antoniego Słonimskiego” (PIW 2016), biografia primabaleriny Teatru Wielkiego B. Kociołkowskiej „Gwiazda warszawskiego baletu” (Bellona 2016).


gdzie: BIG BOOK CAFE ul. J.Dąbrowskiego 81, Warszawa


kiedy: 24 WRZEŚNIA (WTOREK), GODZ. 19.00


WSTĘP WOLNYPlakat-A2-Rozwadowski1.jpg